Kláštorná - v spojení je sila

Ve spojení je síla

Vápník

Hořčík

VE SPOJENÍ JE SÍLA

Vápník a hořčík jsou klíčové pro zdraví a správné fungování našeho těla. Pro člověka je jejich základním zdrojem potrava, ve které se nacházejí ve své přirozené formě.

Bohatým a přirozeným zdrojem vápníku a hořčíku jsou také minerální vody. Slovensko má složitou geologickou stavbu, která vytvořila vhodné podmínky pro vznik minerálních vod s různým složením. Vápence a dolomity v Kláštore pod Znievom, odkud pochází minerální voda Kláštorná Kalcia, jsou hlavním důvodem, proč má tato slovenská minerální voda významný obsah vápníku a obsahuje také dostatečné množství hořčíku.

O významu příjmu těchto látek pro člověka svědčí skutečnost, že jich odborníci doporučují užívat určité množství každý den. V případě vápníku se hodnoty pohybují od 1 000 do 1 300 mg v závislosti na tom, zda jste žena, nebo muž, na vašem věku a na tom, jak fyzicky náročné je vaše zaměstnání. Těhotné a kojící ženy musí vápníku přijímat ještě více, a to 1 400–1 600 mg denně. U hořčíku se doporučené hodnoty pohybují níže, ženy by měly přijímat 300–350 mg včetně období těhotenství a kojení, muži 400–420 mg denně.

Vápník příspívá k normální činnosti svalů

99 % celkového množství vápníku se v našem těle nachází v kostech a zubech, jimž dodává pevnost, ale nachází se také v krvi a v srdci, kde pomáhá regulovat krevní tlak. Vápník je nezbytný i pro správnou funkci kosterních svalů, stejně jako hladkého svalstva cév a vnitřních orgánů, jako je trávicí trakt.

Při tělesné námaze, ať už jde o fyzickou práci, nebo sport, svaly spotřebovávají vápník ve zvýšené míře. Pokud tedy nechceme, aby nám naše aktivity „tahaly“ vápník z kostí, musíme ho průběžně doplňovat, nejlépe v jeho přirozené formě. Kromě vápníku i tekutiny ztracené při zvýšené fyzické námaze mohou v dobře využitelné formě nahradit minerální vody bohaté na vápník, jako je například Kláštorná Kalcia. Obsahuje vápník v ionizované, volné formě, kterou naše tělo snadno využije, a naopak neobsahuje jiné látky, které by bránily vstřebávání vápníku nebo podporovaly jeho vyšší vylučování.

Vápník je potřebný k udržení zdravých kostí

Pokud chceme mít silné a zdravé kosti, měli bychom myslet především na tři věci: správnou stravu, pitný režim a aktivní životní styl. To znamená přijímat dostatek vápníku ve formě, kterou tělo snadno přijímá, a omezit příčiny, které způsobují jeho úbytek z kostí. Překvapivě je hořčík pro stavbu kostí stejně důležitý jako vápník, a kosti jsou dokonce jeho nejdůležitější zásobárnou v našem těle.

Je sice pravda, že pro stavbu a mineralizaci kostí je nejdůležitější dostatečný příjem vápníku v dětství a v pubertě, ale vědecký výzkum potvrdil, že mineralizace kostí pokračuje i po 18. a 30. roce života.

Čím víc fyzické námahy, tím vyšší potřeba doplnit minerály

Těžce fyzicky pracující lidé mají zvýšenou potřebu vápníku, stejně jako výkonní sportovci. Ve skutečnosti naše tělo během jakéhokoli druhu cvičení využívá vápník ke zvýšení svalové síly. Vápník také zlepšuje metabolismus – využitím glukózy jako zdroje energie, což je při fyzicky náročnějších aktivitách klíčové.

Protože při aktivním cvičení a fyzicky náročné práci jsou požadavky na příjem vápníku vyšší, tělo zvýší vstřebávání tohoto minerálu ze střeva. Při absolvování jednoho tréninku naše tělo ztratí 3 – 4 litry tekutin a až 400 mg vápníku, což je při doporučené denní dávce 1 000 – 1 300 mg v závislosti na pohlaví a věku značné množství. Pokud naše strava není na vápník dostatečně bohatá, tělo jeho potřebu nahradí z vnitřních zdrojů. Proto je velmi důležité vápník pravidelně doplňovat, aby si ho tělo nebralo z kostí, kde ho jsou největší zásoby. Tělo je dokonalý stroj, který si k vápníku najde cestu.

Před a během náročnějšího tréninku nebo fyzicky náročné činnosti se doporučuje vypít 1–2 litry minerální vody s vyšším obsahem vápníku. Studie, která se zabývala několika ukazateli odbourávání vápníku z kostí během triatlonu, zjistila, že vápník přijatý z minerální vody tímto způsobem omezí jeho odbourávání z kostí a minerální voda nahradí ztracené tekutiny i další minerály.

Zpracování osobních údajů a jejich ochrana

Informace o cookies