Síla
vápníku

Vápník tvoří až 1,5 % hmotnosti lidského těla. Je také základním stavebním prvkem všech buněk.

Síla
vápníku

Vápník tvoří až 1,5 % hmotnosti lidského těla. Je také základním stavebním prvkem všech buněk.

Biologický
význam

Kláštorná Kalcia

Věděli jste, že vápník je nejdůležitější a nejrozšířenější minerál v lidském těle? Potřebuje ho každá buňka, nejen kosti a zuby, kde je uskladněno až 99 % vápníku.

Kláštorná Kalcia

VAŠE TĚLO POTŘEBUJE VÁPNÍK

Vápník je základním stavebním prvním kostí a zubů, ovlivňuje svalové kontrakce včetně činnosti srdce a slouží i jako pohotový buněčný messenger. Přináší do buněk různé další látky, díky kterým dostanou impuls, jaké úkoly mají plnit. Odpovídá za buněčné dělení, od vývoje a růstu miminek, přes obnovu vnitřních orgánů, jako jsou např. játra, až po růst vlasů a nehtů. Je také první pomocí při zraněních, neboť jako jeden z faktorů ovlivňuje srážlivost krve a hojení ran. Má důležitou roli v metabolismu člověka, a tedy i při hubnutí.

DOPORUČENÁ DENNÍ DÁVKA VÁPNÍKU

Chcete-li svému tělu zajistit dostatek vápníku, nestačí znát jeho doporučenou nebo optimální denní dávku. Na dostatek vápníku v organismu má vliv řada faktorů, některé mohou například snižovat jeho vstřebávání, takže i pokud přijmete vápníku dostatečné množství, tělo ho všechen nevyužije.

Odporúčaná denná dávka vápnika - Deti
Odporúčaná denná dávka vápnika - Ženy
Odporúčaná denná dávka vápnika - Muži

* doporučená výživová dávka.

zdroj: Kajaba I, Štencl J, Šašinka MA, Trusková I, Gazdíková K, Hamade J, Bzdúch V. Vestník Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Odporúčané výživové dávky pre obyvateľstvo v Slovenskej republike (9. revízia). Čiastka 4-5, ročník 63, dňa 19. júna 2015, 22-28. Bratislava, Slovenská republika: Ministerstvo zdravotníctva SR vo Vydavateľstve OBZOR; 2015.

PŘÍZNAKY NEDOSTATKU VÁPNÍKU

Vápník si lidské tělo nevytváří, proto je nezbytné ho přijímat, ideálně jako přirozenou složku některých druhů potravin, včetně minerálních vod bohatých na vápník.

Příznaky nedostatku vápníku
osteoporóza

osteoporóza

oslabená imunita

oslabená imunita

problémy se spánkem

problémy se spánkem

křeče a bolesti svalů

křeče a bolesti svalů

bolesti zubů

bolesti zubů

PRO KOHO JE KLÁŠTORNÁ KALCIA OPTIMÁLNÍ

MANUÁLNĚ PRACUJÍCI LIDÉ

MANUÁLNĚ PRACUJÍCI LIDÉ

Těžce fyzicky pracující lidé mají zvýšenou potřebu vápníku stejně jako výkonní sportovci a atleti. Tělo vápník využívá pro zvýšení svalové síly, přičemž se zvyšuje i vstřebávání vápníku ze střeva a potřeba jeho doplňování.

SPORTOVCI

SPORTOVCI

Cvičení vyžaduje dostatek vápníku pro zvýšení svalové síly, jakož i na podporu výkonu shybů. Proto se při fyzických výkonech zvyšuje i vstřebávání vápníku ze střeva a potřeba jeho doplňování.

PŘI INTOLERANCI LAKTÓZY

PŘI INTOLERANCI LAKTÓZY

Pokud člověk kvůli laktózové intoleranci nebo alergii na mléčné bílkoviny, či z jiných důvodů vyloučil ze své stravy mléko a mléčné výrobky, měl by příjem vápníku nahradit jiným hodnotným zdrojem.

LIDÉ S NADVÁHOU

LIDÉ S NADVÁHOU

Při dodržování nízkoenergetické stravy jsou vápníkové minerální vody vhodným nekalorickým zdrojem vápníku. Výsledky dosavadních výzkumů a studií navíc naznačují, že nedostatečný příjem vápníku může být spojován se zvyšováním tělesné hmotnosti a tělesného tuku a vápník má tedy vztah k regulaci tělesné hmotnosti.

PŘI MENSTRUACI

PŘI MENSTRUACI

Nepravidelná nebo chybějící menstruace může u žen způsobit ztrátu kostní hmoty. Proto je důležitý zvýšený příjem vápníku a dalších látek potřebných pro mineralizaci kostí ve stravě.

PŘI PROBLÉMECH S KOSTMI

PŘI PROBLÉMECH S KOSTMI

Strava má zásadní význam pro zdravé a pevné kosti a je nejdůležitějším faktorem při prevenci osteoporózy. Plnohodnotná a vyvážená výživa má obsahovat dostatečné množství vápníku, vitamínu D, vitamínu K a bílkovin. Senioři by si měli dát pozor na příjem sodíku.

TĚHOTNÉ ŽENY

TĚHOTNÉ ŽENY

Přibližně 80 % veškerého vápníku v kostech novorozenců se zabuduje během třetího trimestru těhotenství maminky a je důležité, aby měla budoucí maminka dostatečný příjem vápníku ve stravě, ideálně v jeho přirozené formě.

VEGANI

VEGANI

Lidé, kteří z jakýchkoliv důvodů musí nebo chtějí vyřadit ze své stravy mléko a mléčné výrobky, by měli tento v našich podmínkách přirozený zdroj vápníku nahradit jiným, který je stejně přirozený a navíc snadno vstřebatelný.

* Informace byly zpracovány a ověřeny: doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc., Internista geriatr, gastroenterolog. ONLIFE - Poradna pro obezitu, výživu a zdravý životní styl.

CO POMÁHÁ PŘI VSTŘEBÁVANÍ VÁPNÍKU?

Mg

HOŘČÍK

Podporuje mineralizaci kostí a pozitivně ovlivňuje i vstřebávání vápníku.

D

VITAMIN D

Podporuje vstřebávání vápníku a snižuje vylučování vápníku močí.

K

VITAMIN K

Podporuje vstřebávání vápníku a zabudování vápníku do kostní struktury.

Nepřátelé vápníku

Vstřebávání vápníku a jeho využitelnost v našem těle negativně ovlivňují:

Strava s vysokým obsahem vlákniny

Strava s vysokým obsahem vlákniny

Cigarety

Cigarety

Nadměrné solení

Nadměrné solení

Energetické a kolové nápoje

Energetické a kolové nápoje

Káva a černý čaj

Káva a černý čaj

Alkohol

Alkohol

Živočišné bílkoviny

Živočišné bílkoviny

Zpracování osobních údajů a jejich ochrana