Odborníci
o vápníku

Odborníci
o vápníku

Na nejčastější otázky o vápníku a minerálních vodách, s využitím poznatků z odborné literatury, zpracovali odpovědi:

MUDr. Alexandra Frolkovičová

všeobecná lékařka a odborný poradce ve výživě, soukromé dietologické poradenství, KeepWell, s.r.o.

doc. MUDr. Peter Minárik, PhD., MSc.

internista geriatr, gastroenterolog, ONLIFE - Poradna pro obezitu, výživu a zdravý životní styl.

RNDr. Dušan Bodiš, CSc.

hydrogeochemik, Státní geologicky ústav Dionýsa Štúra, Bratislava.

Časté dotazy

 • arrow Působí vápník v minerálních vodách na tělo stejně jako vápník z jiných potravin?

  Vápník je jen jeden a proto působí stejně, rozdíly jsou v míře zisku vápníku z té které potraviny. Proto jsou kromě obsahu vápníku v potravině důležité i jiné nutriční faktory. Například oxaláty, přítomné v některých potravinách (např. špenát), mohou s vápníkem tvořit ve střevě nerozpustné komplexy a tak jeho příjem snižovat. Nadměrný příjem bílkovin (např. i formou mléčných výrobků) zase zvyšuje ztráty vápníku močí. Volná (ionizovaná) forma vápníku v minerální vodě je ideální pro snadné vstřebávání v trávicím systému. Toto navíc podporuje i hořčík, často přítomen v minerální vodě spolu s vápníkem. Tak se minerální voda může stát významným a bezpečným zdrojem vápníku.

 • arrow Způsobuje vápník ve stravě močové kameny?

  Tvorba močových kamenů je složitý proces určovaný několika faktory. Některým můžeme jen bezmocně přihlížet, jiné víme efektivně ovlivnit. Mezi neovlivnitelné faktory patří věk, pohlaví, genetická predispozice, či různé klimatické a sociální faktory. Ovlivnit ale můžeme svůj pitný režim a složení stravy, což není málo. Riziko močových kamenů tak můžeme snížit na minimum. Velká studie Harvard School of Public Health sledovala více než 45 tisíc mužů a zjistili, že ti, kteří konzumovali stravu bohatou na vápník, měli o třetinu nižší riziko močových kamenů oproti těm s nižším příjmem vápníku. Toto však platí pro přirozené zdroje vápníku, ne pro výživové doplňky.

 • arrow Proč je při sportu nezbytné doplňovat minerální látky?

  Při sportu dochází ke ztrátám více minerálů (např. hořčík, draslík, sodík, apod.), včetně vápníku, zejména prostřednictvím potu. Organismus může ztratit za hodinu i 3-4 litry tekutin, což podléhá výrazné individuální variabilitě. Potřeba hydratace se pak liší právě podle míry pocení a přiměřený pitný režim se pohybuje v rozmezí od 2 do 5 l tekutin denně. Během jednoho tréninku může dojít ke ztrátě až 400 mg vápníku. Mohlo by se na první pohled zdát, že stačí totéž množství vápníku doplnit, ale vzhledem k tomu, že se průměrně vstřebává asi 10-50 % přijatého vápníku, skutečná potřeba náhrady je až 800-4000 mg!

  Další ztráty vápníku může způsobovat nadměrný příjem bílkovin, který je u sportovců poměrně častý. Každých 40 g přijaté bílkoviny navíc znamená ztrátu vápníku močí asi 50 mg, což při každodenním nastavení může znamenat asi 2 % ztrátu vápníku z kostní hmoty za rok!

  Opět, pokud chceme nahradit 50 mg ztraceného vápníku, musíme přijmout navíc 100-500 mg.

 • arrow Je dobré pít vodu, která obsahuje vysoký podíl vápníku?

  Čím vyšší je obsah vápníku a hořčíku ve vodě, tím ji považujeme za tvrdší. Ze zdravotního hlediska dáváme přednost pití tvrdší vody, neboť zdravotní benefity obou látek jsou dobře vědecky prokázány.

 • arrow Jaké další zdroje vápníku kromě vápníkových minerálních vod a mléka a mléčných výrobků můžeme zařadit do stravy?

  Žebříček vápníkových šampionů z rostlinné říše, co se týče obsahu i výtěžnosti kalcia pro náš organismus:

  • Tofu obohacené o kalcium - mezi rostlinnými potravinami je jednoznačným kalciovým favoritem. Obsahem i výkonem kalcia v poměru k množství potraviny, kterou je třeba zkonzumovat, tedy biologickou dostupností, předstihne i kravské mléko. Při porci vážící 126 gramů tofu do těla dopravíte 258 miligramů vápníku, přičemž tělo dokáže z tohoto množství vstřebat až 31 %, do organismu se tak dostane 80 miligramů kalcia.
  • Čínské zelí - je druhou nejvýkonnější rostlinnou potravinou. Při standardní porci 85 gramů do těla dostanete 79 miligramů vápníku, což není zas tak mnoho, ale čínské zelí obsahuje i další látky, které umožní tělu vstřebat přes 53 % přijatého.
  • Kapusta - standardní porce 85 gramů kapusty obsahuje 61 miligramů vápníku. Při výtěžnosti pro tělo přes 49 % tělo získá přes 30 miligramů využitelného vápníku.
  • Bílé fazole
  • Brokolice
  • Pinto a červené fazole
  • Sladké brambory
  • Rebarbora
 • arrow Co udělá tělo s vápníkem, který nepotřebuje nebo nespotřebuje na své fungování?

  Vstřebávání a vylučování vápníku, tedy jeho rovnováhu, v těle zaručují dvě látky: aktivní forma vitaminu D a parathormon. Zdravý člověk nadbytečný vápník jednoduše vyloučí močí.

 • arrow Má strava bohatá na vápník vliv na vznik osteoporózy?

  Hustotu kostí ovlivňuje řada faktorů - dědičné faktory; pohlaví - muži mají zpravidla hustší kosti než ženy; strava a výživa člověka; jeho hmotnost - těžší lidé s vyšším BMI mají pevnější kosti; fyzická aktivita - pohyb a cvičení mají zásadně příznivý vliv na hustotu kostí. U žen ovlivňují hustotu kostí i hormony - nepravidelná nebo chybějící menstruace může způsobit úbytek kostní hmoty. Proti osteoporóze je důležitou zbraní správná výživa. Z výsledků několika studií vyplynulo a konstatují to samotní autoři studií, že minerální vody bohaté na vápník jsou cenným zdrojem vysoce biologicky dostupného vápníku s příznivým vlivem na kostní biomarkery, jakož i na denzitometrické parametry. Minerální vody bohaté na vápník jsou cenným nekalorickým nutričním zdrojem vysoce bio-dostupného vápníku, který může významně přispět k dosahování denní potřeby vápníku (Vannucci L, 2018).

 • arrow Potřebují senioři více vápníku ve stravě?

  V pozdějších fázích života po dosažení vrcholu kostní hustoty začíná kostní hmota postupně řídnout. V období mezi 30. a 40. rokem života dochází nejprve ke konsolidaci hustoty. V tomto období je pokles kostní hmoty a snižování obsahu vápníku v kostech pouze pozvolný. K akceleraci tohoto procesu dochází u žen v období menopauzy a ztráty se urychlují během dalších 5-10 let života ženy.

 • arrow Proč je Slovensko tak bohaté na minerální vody?

  Malé území Slovenska - přibližně 50 000 km2 - má složitou geologickou stavbu a geologicko - tektonický vývoj. Tyto přírodní podmínky vytvářejí vhodné prostředí pro vznik minerálních vod různého chemického složení. V procesech jejich tvorby hraje důležitou roli i oxid uhličitý (CO2), který výrazně podporuje rozpouštění minerálů (hlavně karbonátů) a jejich přechod z hornin do minerální vody.

 • arrow Jak vynikají přirozeně bublinkové minerální vody?

  Tektonické zlomy umožňují nejen přirozený výstup minerálních vod na zemský povrch, ale zároveň dovolí, aby oxid uhličitý (CO2), který má zdroje v hlubších částech Země, pomohl vytvořit přirozenou perlivost některých minerálních vod. Oxid uhličitý rovněž urychluje rozpouštění okolního horninového prostředí do vody, čímž se zvyšuje její celková mineralizace.

 • arrow Kde Kláštorná Kalcia získává vysoký obsah vápníku?

  Minerální voda Kláštorná Kalcia pochází z vrtu s názvem KM-1 Kláštorný, který je hluboký 231 m a vyvěrá v obci Kláštor pod Znievom. Složitý vznik této vody s dominantní složkou vápníku je příkladem dokonalosti přírody. Zjednodušeně se dá říci, že Kláštorná Kalcia vzniká ve dvou fázích. První je reakce vody s podložními vápenci a dolomity v regionu Turiec, za spolupůsobení oxidu uhličitého. Výsledkem je voda obohacená hlavně o vápník a hořčík. V dalším kroku tvorby voda vystupuje po zlomech z hloubky do souvrství jílů a vápnitých písků. To způsobuje další zvýšení obsahu vápníku, přídavek kyseliny křemičité a v menší míře sodíku a draslíku. Výsledkem čistě přirozených přírodních pochodů je vyvážená minerální voda s převahou vápníku a hydrogenuhličitanů, prosycena bublinkami oxidu uhličitého.

Zpracování osobních údajů a jejich ochrana